Jak chronić zęby?


Periodontologia jest bardzo istotnym elementem praktyki dentystycznej, analogicznie jak pozostałe dziedziny stomatologii: protetyka, stomatologia zachowawcza czy chirurgia stomatologiczna. Każdy stomatolog musi mieć tego świadomość. Periodontologia jest sferą stomatologii, w której dentysta skupia się nad profilaktyką i leczeniem przyzębia. Przyzębiem nazywa się obszar zawierający dziąsła i różne tkanki okalające ząb. Nieadekwatna pielęgnacja uzębienia i przesuwanie konieczności leczenia zębów, kieruje zwykle do istotnych powikłań. 

W pierwszej kolejności na zębach tworzy się nieestetyczna płytka nazębna, która składa się przede wszystkim z bakterii. Namnażające się drobnoustroje modyfikują płytkę w twardy złóg, inaczej kamień nazębny. Tego typu złóg pokrywa w następnej kolejności dziąsła, które są podrażnione i zaczerwienione. W konsekwencji kamienia nazębnego, tkanki miękkie wokół zębów obniżają się, natomiast w koło zębów powstają kieszonki przyzębne. 

Infekcja obejmuje wszystkie struktury otaczające ząb. Jest to istotny czynnik niszczący kość w tym rejonie. Dentysta umie sprecyzować powody chorób przyzębia. Najistotniejszymi z nich są: uboga w witaminy dieta, palenie papierosów, źle dostosowane protezy, niekorygowane wady zgryzu, permanentny stres bądź zaburzenia hormonalne i schorzenia ogólnoustrojowe tj. cukrzyca albo osteoporoza. 

Nowoczesne zabiegi przeciwdziałania takim komplikacjom to po pierwsze progresywne sposoby likwidowania kamienia nazębnego. Profilaktyka stomatologiczna dotyczy usuwania kamienia metodą scaling. Czyszczenie powierzchni uzębienia odbywa się dzięki wykorzystaniu scalera ultradźwiękowego.

Najjar-Dent
Dentysta Jelenia Góra

Ul. Głowackiego 1/3/1
58-500 Jelenia Góra
Tel. 605600450
NIP: 8392275806
REGON: 020460683

wjazd najjar-dent.jelenia-gora.pl